היום בו נקבר בובר - פנטזיה מוסיקלית (2009)

"...אילו אפשר היה לתפוש את הרגע שבו שני אנשים מתחילים להיות זרים זה אל זה..."

פרוייקט משותף של "תזמורת המהפכה" ו"המרכז לאופרה פרינג'". המופע עלה בבכורה בפסטיבל האביב הבינלאומי בראשל"צ בשנת 2009.

מופע זה הוא ניסיון ראשון מסוגו, להפוך תסכית של יהודה עמיחי למחזה מוסיקאלי. מעטים יודעים, כי מלבד היותו של עמיחי משורר נפלא, הוא גם כתב תסכיתים. "היום בו נקבר מרטין בובר" משנת 1968 הינו אחד מהם. 

זהו סיפורו של זוג אוהבים, המנסים לשווא, לאחר מות אהבתם, לשחזר את מהלך הרומן שלהם ולתפוס את רגע הסוף. אלא שקולות העולם הסובב אותם, הפרטים, המראות, הצבעים, קולותיה של ירושלים והמטען ההיסטורי הכבד שלה, כל אלה יוצרים מבול של דמויות וצלילים המערפלים את קולו של הזוג המבקש מנוחה בשכחה.

בדרכו הייחודית והרגישה, מתאר עמיחי, את הקושי ליצור אינטימיות ודיאלוג קשוב בעולם עמוס ומחויב, עולם בו הווה, עבר ועתיד, קיימים בערבוביה ססגונית ומהפנטת כ"אורטוריה של קולות" (כפי שכתב עמיחי בהערת שוליים לטקסט זה).

במהלך העיבוד הבימתי למחזה המוסיקאלי, נערכה היצירה מחדש ונארגו לתוך התמליל גם שירים ממכלול היצירה של עמיחי אשר הולחנו גם הם במיוחד למופע זה. הדיאלוג הנוצר בין יצירותיו של עמיחי לכדי יצירה חדשה מבטא בצורה נוספת את האמירה העומדת בבסיס המחזה: הדיאלוג, והזיקה כתמצית משנתו של מרטין בובר, הזיקה שבין "אני-את", הדיאלוג ש"מת" ביום שבו נקבר. זהו מחזה על אינטימיות של הקשבה, טקסט מקומי-ירושלמי עם אמירה אוניברסאלית בשפת הגותו הדיאלוגית של מרטין בובר, ושירתו של עמיחי.

את המחזה המוסיקאלי הלחין הפסנתרן והמלחין הצעיר דניאל רן אשר סומן זה מכבר ככוכב עולה בתחום המוסיקה והתאטרון בישראל ויוצר באורח קבע במסגרת תאטרון החאן בשיתוף עם יוני רכטר. הבמאי והתמלילן של המופע היה יובל זמיר ז"ל – שחקן זמר ובמאי, עתיר נסיון בתחום המוסיקה והאופרה, אשר שימש בשעת הפקת המופע כמנהל האמנותי של המרכז לאופרה פרינג'.

המחזה המוסיקאלי בוצע על-ידי תזמורת המהפכה וארבעה שחקנים-זמרים. נגני התזמורת נוטלים גם הם חלק בעלילה בשירה ובמשחק, כאשר הם מגלמים את הדמויות השונות המקיפות את הזוג.

טקסט: יהודה עמיחי

מוסיקה מקורית: דניאל רן

עריכת תמליל ובימוי: יובל זמיר

מנצח: רועי אופנהיים

ניהול מוסיקלי: זהר שרון

אלקטרוניקה: יונתן אלבלק

הפקה: אינגי רובין

מפיק בפועל: איתן בן-חיים

עיצוב תלבושות ותפאורה: מורין פרידמן

תנועה: אביב איבגי

תאורה: אורי רובינשטיין

עוזר הפקה: ניר כהן

שפה ודיבור: נגה יתומי

יח"צ: נורית כרמל

סאונדמן: אורי וינוקור

שחקנים-זמרים: תמר שטיין, קרן מרום, גיא ברכה, עופר רגירר

ביצוע: תזמורת המהפכה

 

קישור: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3696142,00.html

Design: Galia Osmo. Code: Tom Lev